زنان، زایمان، نازایی

در مورد ناباروری ,تشخیص و درمانهای پیشرفته از جمله لقاح ازمایشگاهی ,ا

در چه مواردی ICSI به IVF ترجیح داده می شود؟
همه زوجهایی که نازایی به دلیل فاکتورهای شدید مردانه دارند و اهدای اسپرم نیز نمی خواهند
همه زوجهایی با نازایی که تعداد اسپرم آنها کمتر از 20-15 میلیون در میلی لیتر می باشد. یا حرکت اسپرم کمتر از 35% باشد یا مورفولوژی طبیعی اسپرم خیلی کم باشد. (مقدار آن مناسب نباشد).
همه زوجهایی که در سیکل قبلی IVF، تخمکهایشان لقاح نیافته یا به میزان کمی لقاح یافته اند (درصد کمی از تخمکهای رسیده برای لقاح طبیعی وجود داشته است) همه زوجهایی که در فرایند IVF، تعداد کمی تخمک، حدود 6-5 تخمک ( یا کمتر) از فولیکولهایشان جمع آوری می شود. در این موارد، برای اینکه درصد تخمکها لقاح یابند جنین شناسان فرایند ICSI را به کار می برند.

خطرات IVF:

خطرات مربوط به تحریک:
 در بعضی موارد تحریک تخمکگذاری می تواند تخمدانها را به سوی افزایش تحریک ( هیپراسیتمولیشن) بکشاند، که از نشانه های آن میتوان به بزرگ شدن شکم و تندرنس و در موارد معدودی درگیری کبد و کلیه اشاره کرد. دیگر خطرات شامل واکنش های موضعی در محل تزریق ها و واکنش های آلرژیک به داروهاست.

خطرات مربوط به جمع آوری تخمک:
در موارد معدودی می توان به خونریزی از تخمدانها به دلیل بکارگیری نیدل برای جمع آوری تخمکها اشاره کرد، هر چند که بیشتر سوراخ های ناشی از بکارگیری نیدل خود ترمیم می شوند. خطرات دیگر شامل عفونت و واکنش به بیهوشی و سریشن می باشد.

خطرات انتقال جنین:
انتقال جنین به رحم می تواند باعث خراش و سوزش رحم و سرویکس شود.

چند قلویی و حاملگی خارج رحم :
در فرایند انتقال جنین، به منظور بالابردن شانس لانه گزینی و حاملگی ممکن است چندین جنین را منتقل کنند به همین دلیل ، خطر داشتن چند قلویی ( دو، سه و...) در این حاملگی ها بیشتر از حاملگی معمولی است و بستگی به تعداد جنین های منتقل شده دارد. IVF همچنین فرایندی است که خطر حاملگی خارج رحمی یا لانه گزینی جنین داخل لوله فالوپ را نیز به همراه دارد.
دو نکته در موفقیت درمان حائز اهمیت است:
دقت کافی در رعایت اصول توصیه شده و صبوری در روند درمان
حفظ شرایط روحی مرد و زن

نوشته شده در سه‌شنبه ۱۳۸٩/۳/٢٥ساعت ۱۱:٢٥ ‎ب.ظ توسط دکتربهناز عطار شاکری نظرات () |

کارشناسان با اعلام وجود امواج الکترومغناطیس دکل های BTS و پارازیت، افزایش پدیده جهش زایی ژنتیکی و ناباروری در شهروندان را محتمل می دانند.

 دکتر محمد رضا رزاقی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به افزایش رو به تزاید شمار مبتلایان به ناباروری در کشور، قرار گیری در معرض تابش انواع امواج را از علل ناباروری در جامعه بر شمرد.

او گفت:" این امواج از امواج ساده رادیویی تا امواج تلفن همراه و پارازیت‌های ماهواره‌ای را شامل می‌شود."

رزاقی با بیان اینکه با قرارگیری دختران و پسران جوان در معرض این امواج، سلولهای بلاست ( تولید مثلی ) تحت تاثیر قرار گرفته و سبب از بین رفتن عملکرد جنسی و قدرت باروری آنان می‌شود، افزود:" البته افزایش سن ازدواج در کشور یا حتی ازدواج در سنین مناسب ولی تاخیر در زمان بارداری و نیز استفاده از روشهای پیشگیری موثر در بروز ناباروری همگی از علل افزایش بروز ناباروری در جامعه ایرانی است."

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نوع تغذیه، شیوه زندگی را از دیگر عوامل موثر در بروز ناباروری برشمرد و یادآور شد:" هم اکنون غذاهای مصرفی ما اعم از گیاهی و حیوانی همگی پرورشی هستند ( یا از طریق هورمون رشد و یا با استفاده از کودهای شیمیایی ) که آثار سوء این غذاها در سیستم باروری و تولید مثلی ثابت شده است."

پارازیت ها و سلامت انسان ها

دکتر محققی رئیس مرکز تحقیقات سرطان در گفت و گو با خبرآنلاین در مورد مضرات امواج تلفن همراه، امواج ساده رادیویی و پارازیت‌های ماهواره‌ای را شامل می‌شود. او می گوید:" اصولاً آنتن های تلفن همراه و دکل های مخابراتی و نیز تشعشعات ناشی از دکل های برق فشارقوی هر یک به نوبه خود اثر گذاری خفیف تا شدیدی روی افراد دارند و سبب ساز ناباروری شدید در افراد می شود. به عنوان نمونه در مورد دکل های برق فشار قوی طیف های مختلف امواج الکترومغناطیسی، میدان های مغناطیسی ایجاد می کنند و افرادی که در حوزه این میدان ها قرار می گیرند تحت تاثیر آثار سوء این امواج واقع می شوند. تاثیر این امواج روی کودکان می تواند باعث بروز برخی از انواع سرطان ها شود. در افراد بالغ نیز موضوع در مواردی باعث بروز مخاطرات و بیماری ها در سیستم های عصبی، قلب و عروق و دستگاه گوارش می شود و در مواردی نیز باعث ایجاد سرطان خون در این افراد شده است."

علی گورانی کارشناس و مسوول بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت در این زمینه می گوید:" اکثر آنتن های تلفن همراه BTS که از سوی اپراتورهای تلفن همراه در کشور نصب شده اند و پارازیت های ارسالی، مجوز ایمنی وزارت بهداشت را ندارند."

حسن اصیلیان معاون سابق محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست معتقد است:" منبع انتشار امواج الکترومغناطیس به طور عمده دکل های BTS  و پارازیت ها هستند. بنابراین با توجه به عوارض و تاثیرات سوء خونی و مغزی و افزایش میزان ناباروری باید از نصب این دکل ها و ارسال پارازیت جلوگیری کرد."

معاون سابق محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست می افزاید:" طی تحقیقی که در دانشگاه تربیت مدرس انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم، افراد در معرض تشعشعات دکل های تلفن همراه و پارازیت ها مبتلا به اختلال ناباروری پیشرفته هستند."

نوشته شده در جمعه ۱۳۸٩/۳/٢۱ساعت ٧:٢٤ ‎ب.ظ توسط دکتربهناز عطار شاکری نظرات () |

ICSI چیست؟

ICSI مخفف کلمه انگلیسیِIntra cytoplasmic sperm Injection و به معنیِ تزریق اسپرم به داخل سیتوپلاسم تخمک می باشد. در این روش تخمک تنها با یک اسپرم مرد در ظرفی در آزمایشگاه ترکیب می‌شود. بعد از باروری، جنین حاصل در رحم زن قرار داده می‌شود

نوشته شده در جمعه ۱۳۸٩/۳/٢۱ساعت ٢:٤٩ ‎ب.ظ توسط دکتربهناز عطار شاکری نظرات () |

IVF چیست؟

IVF مخفف لغت های انگلیسی In Vitro Fertilization" به معنی "باروری در در آزمایشگاه" است. اولین بار پزشکان موفق شدند با این روش در سال 1978 نوزادی را در یک زوج نابارور به دنیا بیاورند.
به عبارت دیگر IVF لقاح (ترکیب) ساده تخمک زن با اسپرم مرد در آزمایشگاه است. پس از لقاح، جنین را تا مرحله ای معین در آزمایشگاه پرورش داده و سپس این جنین را از طریق کردن رحم (سرویکس) به درون رحم زن وارد می سازند.IVF برای ناباروری به علل زیر استفاده می شود:

IVF FAQ.jpg

◊ مشکلات لول های رحمی ( اختلالات شدید لوله ای مانند هیدروسالپنکس، بسته بودن لوله د قسمت درو از رحم، بسته بودن لوله در دو محل،‌ چسبندگی های شدید لگنی و شکست در اعمال جراحی قبلی برای رفع اشکال لوله ها
◊ آندومتریوز
◊ نازایی توجیه نشده
◊ نازایی به علت فاکتور سرویکال
◊ نازایی با فاکتور مردانه
◊ اختلالات تخمک گذاری، کاهش رزرو تخمدانی و نازایی در ارتباط با سن

IVF شامل مراحل زیر است:

□ مرحله تحریک تخمدانها:
پیش از انجام لقاح، برای به دست آوردن تخمک زن، برای زن داروهای القای تخمک گذاری تجویز می شود و در ضمن سطح هورمونهای زن و وضعیت تخمدانها و فولیکولها را بوسیله سونوگرافی بررسی می کنند.

□ مرحله جمع آوری تخمک:
پس از تحریک مناسب تخمدانها و تزریق داروی محرک تخمک گذاری (hCG) حدود 36 ساعت بعد زمان مناسب برای استخراج گامت زن (اووسیت) ها است. سوزن مخصوص را از دهانه رحم (واژن) و جدار آن و سپس محوطه لگن گذرانده و به تخمدان ها می رسانند که این کار تحت کنترل سونوگرافی واژینال صورت می گیرد. در این مرحله برای از بین بردن درد از بیهوشی، بی حسی نخاعی یا تزریق مسکن یا آرام بخش وریدی استفاده می کنند.
پس از استخراج اووسیت ها آنها را از نظر کیفیت و میزان رسیدگی بررسی می کنند و و بر حسب آن اووسیت ها را به مدت زمان لازم در محیط نگه می دارند.

□ مرحله جمع آوری اسپرم:
همسر بیمار در حول و وش زمان استخراج اووسیت ها، باید نمونه اسپرم را در یک ظرف پلاستیکی استریل آماده کند. معمولا نمونه اسپرم را دو بار در آزمایشگاه شستشو داده و به این ترتیب کیفیت اسپرم ها را بهبود می بخشند و مثلا اسپرم های متحرک تر را برای لقاح استفاده می کنند. نهایتا اسپرم های با بالاترین کیفیت را برای لقاح استفاده می کنند.

□ مرحله لقاح و کشت جنین:
به منظور انجام لقاح، اسپرمهای با بهترین کیفیت را به تخمکهای جمع آوری شده اضافه می کنند. معمولا تعداد 150000 اسپرم به ازای هر اووسیت و در صورتیکه علت ناباروری مرد باشد، از 500000 اسپرم به ازای هر اووسیت استفاده می کنند.
حدود 12 تا 18 ساعت پس از انجام لقاح اووسیت ها را رزیابی می کنند و از باروری و وضعیت مناسب آن اطمینان حاصل می کنند.

□ مرحله انتقال جنین: حدود دو تا پنج روز پس از استخراج اووسیت ها، پس از آنکه جنین حاصل مراحی از رشد را پشت سر گذاشت، آن را به وسیله یک کاتتر (میل جراحی ظریف) از طریق گردن رحم وارد رحم می نمایند. این مرحله معمولا بسیار سریع و بدون درد است.
اگر در IVF تعداد فولیکول های استفاده شده بیش از 3 یا 4 عدد باشد، امکان چند قلویی افزایش می یابد.

دو هفته پس از انجام عمل یک تست بارداری قبل از ساعت 9 صبح انجام می شود. و نتیجه موفق یا ناموفق به زوجین اعلام خواهد شد.

دو هفته پس از مثبت بودن تست حاملگی، یک سونوگرافی اولیه انجام می گیرد.

در صورتیکه اووسیت بالغ باشد، 80 درصد احتمال باروری دارد و هر چه درجه رسیدگی آن کمتر باشد، یا علت نازایی عامل مردانه باشد، احتمال باروری کمتر می شود.

نوشته شده در جمعه ۱۳۸٩/۳/٢۱ساعت ٢:٤٥ ‎ب.ظ توسط دکتربهناز عطار شاکری نظرات () |

تلقیح اسپرم در داخل رحم ( IUI )


تلقیح اسپرم در داخل رحم IUI بااستفاده از اسپرم همسر اغلب یک روش درمانی موثر برا ی باروری می باشد .لازمه IUI آن است که مادر تخمک موثر تولید نموده که با سرعت کافی در لوله های فالوپ حرکت کرده وقابلیت باروری توسط اسپرم را داشته باشد .

                                                                        

IUI گاهی بعنوان (( خط اولیه )) درمان محسوب شده ودر همراهی با داروهای محرک تخمک گذاری مثل سیترات کلومیفن وسایر گونادو تروپین ها استفاده می شود .
IUI در شرایط زیر مورد استفاده قرار می گیرند :
  • تعداد کم اسپرم
  •  کم تحرکی اسپرم
  •  زیاد بودن تعداد اسپرم های غیر طبیعی ( مور فولوژی غیر طبیعی)
  • کمی مخاط دهانه رحم که در نتیجه تست پس از مقاربت به اثبات برسد
  • وجود آنتی بادی ضد اسپرم در زن یا مرد
  • اندو متریوز خفیف یا متوسط
  • ناباروری با علت ناشناخته
چنانچه تعداد اسپرم مرد کم باشد ، اسپرم او را می توان جمع کرد ، با شرایط ویژه آ ماده نمود ، شستشوکرده ، تغلیظ نموده ، ودرون حفره رحم قرارداد . اسپرم های شستشو نداده را هرگز نباید در درون رحم قرار داد . به دلیل اینکه این نوع اسپرم ها ممکن است موجب واکنش مخرب وکشنده آ لرژیک شوند .
مواردی که اختلال فاکتور مردانه متوسط تا شدید باشد ، IVF با ، یا بدون تزریق اسپرم به سیتوپلاسم تخمک را می توان بعنوان اولین روش درمانی مورد استفاده قرارداد . در این موارد در هر سیکل ، میزان موفقیت IVF بیشتر از IUIبوده و اغلب بیماران روش لقاح خارج از رحم IVF را بعنوان بهترین روش درمانی انتخاب می نمایند . روش IUI نسبت به روش IVF ارزانتر است یعنی اغلب بیماران می توانند از عهده هزینه های مالی آ ن برآیند ، با این وجود از نظر آماری شانس حاملگی در IVF نسبت به IUI به میزا ن معنی داری بیشتر است .
در صورتی که اسپرم مردی خیلی کم باشد ، یااگر مرد در موقع انزال اسپرمی نداشته باشد ، هنوز می توان از لحاظ ژنتیکی ارتباط پدر به فرزند را با روش هایی مثل لقاح خارج از رحمی همراه با استخراج اسپرم از بیضه ( IVF with PESA)برقرار نمود.دراین چنین شرایطی می توان سلولهای اسپرم را از مجرای تولید مثل مرد بدست آورده وبا استفاده از روش تزریق اسپرم به داخل سیتوپلاسم تخمک زن ICSI” “، تخمک را بارور نمود
نوشته شده در جمعه ۱۳۸٩/۳/٢۱ساعت ۱:٤٠ ‎ب.ظ توسط دکتربهناز عطار شاکری نظرات () |

نازایی به عدم توانایی در حاملگی بعد از یک سال نزدیکی فعال زوجین بدون استفاده از وسایل جلوگیری کننده از حاملگی اطلاق می شود. حدود 78 درصد زوجین در طی سال اول و 88/8 درصد در طی سال دوم زندگی مشترک شانس حاملگی دارند. نازایی یک مسئله شایع و نگران کننده برای زوجنین محسوب می شود و تقریبا 15 درصد زوجین از این بیماری رنج می برند. گزارشاتی موجود است که شیوع آن در جوامع بشری در حال افزایش می باشد. علل نازایی اغلب چند فاکتوری بوده و باید هر دو زوج به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرند. به طور عمده نازایی به دو فاکتور زنانه و مردانه تقسیم می شود. از علل مهم نازایی در زنان اختلال در تخمک گذاری، ضایعه لوله رحم، بیماری اندومتریوز و غیره می باشد و از علل مهم مردانه می توان اختلال در عملکرد، تعداد و شکل اسپرم را نام برد. عوامل مختلفی از قبیل افزایش سن، نوع تغذیه، چاقی، عوامل محیطی و شغلی و داروها، اختلالات کروموزومی و ژنتیکی و غیره می تواند روی قدرت باروری زن و مرد تاثیر بگذارد. با توجه به علل نازایی درمان های طبی و جراحی مختلفی انجام می شود ولی در بعضی از موارد از جمله نازایی به علت نامشخص که حدود 30 درصد موارد را تشکیل می دهد و یا انسداد لوله رحم از روش های نوین آزمایشگاهی برای درمان این بیماران استفاده می شود این روش ها شامل ZIFT، GIFT، IVF، ICSI، IUI می باشند.

نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۸٩/۳/۱٩ساعت ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ توسط دکتربهناز عطار شاکری نظرات () |

از این پس با مقالات، اخبار، اطلاعات پزشکی و  روش های در حوزه زنان زایمان و نازایی در خدمت علاقه مندان خواهم بود. منتظر باشید

نوشته شده در شنبه ۱۳۸٩/۳/۸ساعت ۳:۱٢ ‎ب.ظ توسط دکتربهناز عطار شاکری نظرات () |


Design By : Night Skin